Görme Engelliler

Tarihçe

Ali Riza Çevik İlköğretim Okulu´nun temeli 8 Eylül 1945´te atılmıştır.

 

Tarihçe

Ali Riza Çevik İlköğretim Okulu´nun temeli 8 Eylül 1945´te atılmıştır.İnşaat başta Manisa Valisi Sayın Ali Riza Çevik olmak üzere,komisyon üyelerinden Sabri AYSAL , Mehmet TEMİZ , Hulusi CAN , Sait DİNÇ ve Şinasi AĞAR´ın çok değerli çalışmaları ile 15 Nisan 1946 günü bitmiştir. Okulun tümü halkın desteği ile yapılmış ve 66000 TL ´na mal olmuştur.Okulda 23 Nisan 1946 günü eğitim ve öğretime başlanmıştır . 

6 dershaneli olarak yapılan okulumuz çevrenin ihtiyacına cevap verememiş ve mevcut yapının üstüne bir kat daha( A Blok 2. kat ) ilave edilmesi ile 1. ek binanın yapımı kararlaştırılmıştır( B Blok ). 30 Ağustos 1961´de temeli atılmış olan 12 dershanelik ek bina . 17 Eylül 1962 tarihinde törenle açılarak öğretime başlamıştır.Bina pamukçuların kiloda 1´er kuruş yaptıkları bağışlarla yapılmıştır. 130.000 TL´na mal olan binaya "PAMUKÇULAR İLKOKULU" adı verilmiştir.

1946 yılında okulumuzun bahçesinde yapılan tuvalet ve depo olarak kullanılan eski binalarımız okulumuzun artan öğrenci sayısına cevap veremez hale gelmiştir. Bilhassa ikişer katlı iki binadan oluşan okulumuz 1600 öğrenciyi ikili öğretime rağmen almayacak duruma gelmiştir.3. ek bina(C Blok) 1982 yılında bitirilip 1983-1984 öğretim yılında öğretime açılmıştır. 

Okulumuzun bulunduğu mahalle Mimar Sinan Mahallesi´dir. Bu mahalleye eskiden Sultan Mahallesi denilirdi.Okulumuzun olduğu yer ve park ulu mezarlıktı.Cumhuriyet devrinde şehrin orta yerinde kalanmezarlık kaldırılarak yerine okul ve park yapıldı.Mahalle bu suretle her yıl güzelleşmeye başladı.1945 yılında da ünlü Türk Mimarı Mimar Sinan´ın adı okulun bulunduğu mahalleye verilmiştir.

 Kurulduğundan bu yana okulumuzun Manisa´da hep saygın yeri olmuştur. Bu saygınlık ve beraberinde gelen başarılar okulumuz öğretmen ve idarecilerinin özverili çalışmasından kaynaklanmaktadır